Obsah stránky, Hlavní stránka webu, Mapa webu, Vyhledávání

Oznámení: Tato stránka používá soubory cookie k poskytování co nejlepší služby. Další informace Zavřít

Správa železnic, státní organizace vysoutěžila dodávku trakční elektřiny na PXE

06.02.2020

Správa železnic již potřetí v historii vybrala dodavatele trakční elektřiny pro dopravce formou elektronické aukce. Stalo se tak prostřednictvím burzovního shromáždění na Power Exchange Central Europe (PXE).

„Trakční elektřinu zajišťujeme pro železniční dopravce od roku 2019, kdy jsme tuto roli převzali od Českých drah. Poptávali jsme přibližně stejné množství elektřiny jako v předchozích letech. Výsledná cena elektřiny pro dopravce bude především ovlivněna postupnou fixací ceny elektřiny v závislosti na cenovém vývoji na velkoobchodním trhu“, uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. 

„Jsme rádi, že Správa železnic již třetím rokem využívá služeb PXE při výběru dodavatele a následné postupné fixaci ceny. Aukcí na výběr dodavatele pro nás celý proces spolupráce se Správou železnic začíná, neboť konečná cena bude známa až na základě provedených kroků fixace ceny, které budou pro konečnou cenu určující. Jednotlivé kroky budou prováděny za aktuální ceny velkoobchodního trhu a pro Správu železnic tento proces představuje optimální způsob nákupu při maximální míře diverzifikace rizika“, sdělil David Kučera, generální sekretář Power Exchange Central Europe. 

Poptávaným objemem bylo celkem 1,332 TWh. Do burzovního shromáždění se přihlásilo celkem 7 subjektů – účastníků obchodování na PXE, kteří o dodávku soutěžili. Vítězným dodavatelem se stala společnost ČEZ ESCO, a.s., která bude pro Správu železnic v příštím roce elektřinu za daných podmínek zajišťovat. 

„Správě železnic dodával ČEZ elektřinu historicky, pouze v loňském roce zajišťovala dodávku konkurence. Správa železnic je největším odběratelem elektřiny v České republice a současně největším zákazníkem ČEZ ESCO. Jsme rádi, že po úspěchu v aukci na letošní rok jsme byli schopni tomuto zákazníkovi nabídnout nejlepší podmínky i na rok příští,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

 

Zpět na seznam všech novinek »