16.06.2022

EEX Group: Pět let úspěšného rozvoje trhů s elektřinou v regionu střední a jihovýchodní Evropy

Skupina EEX Group se ohlíží za pěti lety úspěšného rozvoje trhů s elektřinou v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Před pěti lety, 15. června 2017, rozšířila burza EEX své produktové portfolio o trhy střední a východní Evropy a přidala do něj derivátové energetické produkty pro Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Tento krok byl možný po integraci pražské burzy Power Exchange Central Europe (PXE), která se ke skupině EEX připojila v polovině roku 2016.

Během čtyř let po migraci se objemy futures na elektřinu zvýšily více než devítinásobně a v roce 2020 dosáhly vrcholu 278 TWh. V roce 2021 zůstaly objemy na vysoké úrovni a dosáhly celkem 214 TWh. Zejména maďarský trh s elektřinou se etabloval jako hlavní obchodní hub v regionu s celkovým objemem 157 TWh v roce 2021.

Steffen Köhler, provozní ředitel EEX, k tomu říká: "Společně s našimi zákazníky, týmem PXE a místními partnery v jednotlivých zemích jsme společně posunuli likviditu na trzích střední a východní Evropy na novou úroveň. Nabídka široké škály evropských tržních oblastí k obchodování na jediné platformě s clearingovými službami od jedné ústřední protistrany, European Commodity Clearing (ECC), byla klíčem k dosažení výrazného růstu na těchto trzích."

David Kučera, generální ředitel společnosti PXE, dodává: "Jsme vděčni za důvěru a trvalou podporu všech zákazníků a partnerů, která nám pomohla dosáhnout růstu v uplynulých letech. Společně s komunitou obchodníků jsme neustále rozšiřovali nabídku produktů EEX pro region střední a jihovýchodní Evropy a přilákali nové účastníky obchodování z celé Evropy."

V roce 2019 EEX ve spolupráci s příslušnými místními energetickými spotovými burzami spustila futures na elektřinu finančně vypořádávané pro trhy Bulharska, Slovinska a Srbska. Na těchto třech trzích byl v roce 2021 zaznamenán kombinovaný objem obchodů ve výši 4,4 TWh. V roce 2021 byla nabídka Skupiny pro Polsko dále rozšířena o EPEX SPOT, která pro Polsko spustila day-ahead aukce, po nichž na začátku roku 2022 následoval polský vnitrodenní trh.

Společnosti EEX, PXE a EPEX SPOT společně plánují další rozvoj trhů s elektřinou ve střední a jihovýchodní Evropě, a tím i zvýšení likvidity. V oblasti krátkodobého obchodování EPEX SPOT spolupracuje s maďarskými, slovinskými a srbskými provozovateli přenosových soustav na vytvoření první regionální energetické burzy ("ADEX") pro střední a jihovýchodní Evropu.

V oblasti dlouhodobého obchodování podepsala EEX dohodu o spolupráci s CROATIAN POWER EXCHANGE Ltd. (CROPEX) o zavedení energetických derivátů pro chorvatský trh. Zahájení obchodování s těmito produkty je plánováno na první čtvrtletí roku 2023. Pro zahájení obchodování s chorvatskými futures na elektřinu na burze EEX se předpokládá začít se základní dlouhodobou futures křivkou (zahrnující týdenní, měsíční, čtvrtletní a roční futures) se základním a špičkovým profilem a s rostoucím zájmem trhuse bude postupně rozšiřovat nabídka produktů. Tento přístup se v minulosti osvědčil jako úspěšná strategie rozvoje nových trhů.

Silvio Brkić, generální ředitel společnosti CROPEX, k tomu dodává: "Po nedávném úspěšném dokončení plné integrace spotových trhů na chorvatských hranicích EU do vnitřního trhu EU se těšíme na realizaci naší spolupráce s EEX, abychom mohli nabízet finanční nástroje odvozené od ceny CROPEX Day-Ahead pro všechny účastníky trhu EU. Stanovení spolehlivých dlouhodobých referenčních cen pro chorvatský trh s elektřinou jistě přispěje k dalšímu rozvoji a robustnosti celého trhu EU."

 

Skupina EEX Group buduje bezpečné, úspěšné a udržitelné komoditní trhy po celém světě - společně se svými zákazníky. Skupina nabízí obchodování s elektřinou, zemním plynem, environmentálními produkty, zbožím a zemědělskými produkty, jakož i následné clearingové a registrační služby a propojuje síť více než 800 účastníků obchodování. Skupinu EEX tvoří burzy European Energy Exchange (EEX), EPEX SPOT, EEX Asia, Power Exchange Central Europe (PXE) a Nodal Exchange a dále poskytovatel registrů Grexel Systems a softwarové společnosti KB Tech a Lacima. Zúčtování zajišťují clearingová střediska skupiny EEX European Commodity Clearing (ECC) a Nodal Clear. Skupina EEX je součástí skupiny Deutsche Börse Group. Více informací: www.eex-group.com

22. 11. 2022
Ve středu 23. 11. a v úterý 29. 11. vždy po 20. hodině bude probíhat plánovaná technická údržba internetových stránek, a dočasně tak může dojít k jejich zpomalení, případně krátkodobé nefunkčnosti.
15. 11. 2022
V nedávné době probíhala diskuze na téma „role energetických burz“ ve vztahu k prudkému růstu cen energií.
14. 6. 2022
Vzhledem k probíhající diskusi ohledně funkčnosti trhu s elektřinou a zemním plynem si dovolujeme nabídnout nedávný pohled evropského regulátora těchto odvětví.
9. 2. 2022
Davida Kučera, generální sekretář PXE, v podcastu odpovídá, zda je trh s energiemi přehřátý, zda hrozí další bankroty dodavatelů a vůbec na vše, co souvisí s obchodováním.
13. 1. 2022
V loňském roce PXE uspořádala celkem 100 aukcí energií pro koncové zákazníky z řad měst, obcí a státních institucí. Celkový objem aukcí přesáhl hodnotu 2,6 TWh.
22. 11. 2021
Jak už jsme avizovali dříve, přestane PXE poskytovat některá data, která byla dosud přístupná s 15minutovým zpožděním nebo ke stažení.
18. 11. 2021
K dnešnímu dni jsme zprovoznili nové internetové stránky PXE. Stejně jako na původních stránkách zde najdete základní informace o energetické burze. Nově jsou zde soustředěny ucelené informace o všech produktech, které PXE poskytuje nejen subjektům z velkoobchodního trhu, ale také konečným spotřebitelům.