14.04.2021

Správa železnic, státní organizace vysoutěžila dodávku trakční elektřiny na PXE

Správa železnic již počtvrté v historii vybrala dodavatele trakční elektřiny pro dopravce formou elektronické aukce. Stalo se tak prostřednictvím burzovního shromáždění na Power Exchange Central Europe (PXE).

„Jsme rádi, že Správa železnic již čtvrtým rokem využívá služeb PXE při výběru dodavatele a následné postupné fixaci ceny. Aukcí na výběr dodavatele pro nás celý proces spolupráce se Správou železnic začíná, neboť konečná cena bude známa až na základě provedených kroků fixace ceny, které budou pro konečnou cenu určující. Jednotlivé kroky budou prováděny za aktuální ceny velkoobchodního trhu a pro Správu železnic tento proces představuje optimální způsob nákupu při maximální míře diverzifikace rizika“, sdělil David Kučera, generální sekretář Power Exchange Central Europe. 

Poptávaným objemem bylo celkem 1,226 TWh. Do burzovního shromáždění se přihlásilo celkem 7 subjektů – účastníků obchodování na PXE, kteří o dodávku soutěžili. Vítězným dodavatelem se stala společnost ČEZ ESCO, a.s., která bude pro Správu železnic v příštím roce elektřinu za daných podmínek zajišťovat. 

 
9. 2. 2022
Davida Kučera, generální sekretář PXE, v podcastu odpovídá, zda je trh s energiemi přehřátý, zda hrozí další bankroty dodavatelů a vůbec na vše, co souvisí s obchodováním.
13. 1. 2022
V loňském roce PXE uspořádala celkem 100 aukcí energií pro koncové zákazníky z řad měst, obcí a státních institucí. Celkový objem aukcí přesáhl hodnotu 2,6 TWh.
22. 11. 2021
Jak už jsme avizovali dříve, přestane PXE poskytovat některá data, která byla dosud přístupná s 15minutovým zpožděním nebo ke stažení.
18. 11. 2021
K dnešnímu dni jsme zprovoznili nové internetové stránky PXE. Stejně jako na původních stránkách zde najdete základní informace o energetické burze. Nově jsou zde soustředěny ucelené informace o všech produktech, které PXE poskytuje nejen subjektům z velkoobchodního trhu, ale také konečným spotřebitelům.
12. 11. 2021
Přerušení dodávek Bohemia Energy nemělo vliv na účastníky obchodování PXE, na velkoobchodním trhu společnost dostála všem svým závazků a uzavřela všechny obchodní pozice. Na komoditním trhu společnost žádné dodávky nerealizovala. Na komoditním trhu působila ze skupiny Bohemia Energy ještě společnost Amper Market, která má aktuálně závazek dodávky dvěma zákazníkům. Podle informací PXE probíhají tyto dodávky zcela v souladu s uzavřenými burzovními obchody, takže ani v tomto případě nebyli zákazníci k dnešnímu dni nikterak negativně ovlivněni ukončením činnosti skupiny Bohemia Energy.
24. 8. 2021
Rádi bychom Vás informovali, že v průběhu září 2021 PXE přestane poskytovat některá data, která byla dosud přístupná s 15minutovým zpožděním nebo ke stažení. Tyto změny jsou provedeny v souladu s politikou EEX Group týkající se poskytování dat. Současně také představíme nové webové stránky v novém grafickém kabátě a nové struktuře.
7. 4. 2021
V únoru 2021 dosáhly polské futures na elektřinu na burze EEX dosud nejvyššího měsíčního objemu, když se zobchodovalo 438 GWh. V únoru byly také úspěšně spuštěny polské day-ahead aukce provozované systémem EPEX SPOT spojené prostřednictvím multiregionálního couplingu a tvořící v Polsku jednu cenu poskytující trhu spolehlivý cenový signál. 

Kontaktujte nás

Zavolejte nám na
+420 221 832 106